
Fából faragott Magyarország
A Száz év, száz érv című összművészeti centenáriumi programban meghirdetett pályázatra, a magyar nemzeti identitás erejét, összetartozásának szilárdságát jelképezve, olyan különleges, fából készült, művészi ihletettségű alkotások érkeztek be, amelyek a Kárpát-medence sokszínű világát korszerű módon a fiatal nemzedékek és a Kárpát-medencei nem magyar ajkúak számára is vonzó és hiteles formában mutathatják be.
A beérkezett, ötvennél is több pályaműből a legszebb darabokat szakavatott zsűri választotta ki. A tárlat a királyszállási Nagy-Magyarország Parkban kapott méltó helyet, most pedig vándorkiállítás keretében, a Kárpát-medence több városában is bemutatásra kerül.
A magyar nemzet öröme, bánata és jövője egyaránt ott van a faragásokban.
Az alkotások hűen tükrözik a Trianon miatti veszteséget, letaglózó, mély fájdalmat, ugyanakkor a jövőbe is tekintenek, erős, megbontahatatlan szövetséget mutatva a Kárpát-medencében élő magyarok között. Olyan kapocs ez, melyet szerződések, törvények nem oldhatnak fel, ami legősibb gyökereinkhez nyúlik vissza, s összetartozásunkat hirdeti.

„Minden egyes alkotás mögött rengeteg munka és érzelem áll. A Kárpát-medence számos pontjáról érkeztek a munkák, bizonyítva egységünket. Az alkotók személyében csodálatos emberket ismerhettem meg, sokukkal beszélgettünk a pályázat kapcsán magyarságukról, nemzeti elhivatottságukról. Számomra ez a megmozdulás elérte célját, mert az az összefogás és szeretet, amivel találkoztam munkám során azt tükrözi, hogy érdemes volt. Hogy azok a határok, amiket Trianon húzott, az emberek szívében nem léteznek, mert összeköt bennünket a magyarságunk, a gyökereink, az anyanyelvünk, népművészetünk, és sok minden más. A Kárpát- medence egy egység, amit nem lehet megbontani..” – mondta ünnepi beszédében Bálintné Miklós Éva.